Rodzaje lamp

with 2 komentarze
Określenia lamp, takie jak lampa stołowa, lampa kuchenna czy schodowa są logiczne i dla wszystkich na pewno zrozumiałe. Trochę trudniej już rozróżnić kinkiet, plafon, abażur albo lampion. Dlatego omówię wszystkie, a także opiszę różnice w wykonaniu poszczególnych lamp.

 

Lamy kuchenne

Bardzo ważny element wyposażenia kuchni, często to właśnie oświetlenie ma decydujący wpływ na panującą atmosferę w kuchni czy jadalni. Najczęściej są to lampy wiszące oświetlające określoną przestrzeń.

Decydujące znaczenie ma kolor szkła, kształt klosza a także to na czym lampa zwisa. Może to być przewód elektryczny ale również łańcuch czy sznur.

Lampy łazienkowe

W łazience najczęsciej mamy kilka źródeł światła: w okolicach lustra, tak aby dawała równomierne światło i dobrze oświetlała twarz a także pod sufitem, aby oświetlić całe pomieszczenie. Ważne jest tutaj, aby światło było rozproszone i ciepłe, wtedy korzystniej wyglądamy w lustrze 🙂

Lampy zewnętrzne

W tej kategorii wyrówniamy lampy ogrodowe, latarnie, lampy umieszczane na ścianie budynku. Lampy zewnętrzne muszą być odporne na warunki atmosferyczne, daletgo wymagają nieco innej techniki lub dodatkowej osłony. Moja lampa ogrodowa została wykonana z pomocą profili ołowianych, a całość wzmocniona specjalną mieszanką cementową.

Lampy podłogowe

Są to zazwyczaj wysokie lampy, które możemy umieścić bezpośrednio na podłodze w dowolnym miejscu pomieszczenia. Ustawione obok fotela, czy łóżka dają przyjemne źródło światła, w sam raz do czytania lub oglądania telewizora. Lampy podłogowe stanowią doskonałą ozdobę wnętrza.

Lampy stołowe

Lampy z tej kategorii najczęsciej umieszczmy na komodach, stolikach, regałach czy biurkach. Oprócz swojej funkcji użytkowej stanowią również funkcję dekoracyjną.

Często wykorzystywane są do oświetlenia danego fragmentu pomieszczenia, jako dodatkowe źródło oświetlenia.

Kinkiety

 

To inaczej lampy ścienne, Kinkiety często stanowią uzupełnienie lamp sufitowych. Stanowią doskonałe źródło światła bocznego. Często montowane są w korytarzach czy na klatkach schodowych. 

Plafon

 

Wyróżniamy plafony sufitowe i ścienne. Plafon ścienny różni się od kinkietu tym, że źródło światła w plafonie jest otoczone kloszem, natomiast kinkiet może być otwarty lub półotwarty.

Plafony są źródłem ciepłego, rozproszonego światła sprawdzającego się praktycznie w każdym pomieszczeniu. 

Lampion

 

 

Lampion może pełnić funkcję lampy, świecznika lub po prostu dekoracji. Lampiony świetnie sprawdzą się na przykład w łazience, podczas relaksującej kąpieli, w lecie na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.

 

Abażur

Abażur, inaczej klosz to nieodłączny element lampy, najczęściej jest jej głównym elementem dekoracyjnym. Oprócz funkcji ozdobnej ma za zadanie rozpraszać, zmiękczać światło, Bez klosza zwykła żarówka po prostu by nas raziła w oczy.